Οι μαθητές της Δ τάξης σήμερα 19 Νοεμβρίου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Πλανήτης σε κίνδυνο” στο κέντρο “Βιώνω, μαθαίνω, δημιουργώ” στο Ν. Ηράκλειο.
Πώς επηρεάζει ο άνθρωπος το φυσικό περιβάλλον;
Από τι κινδυνεύουν τα οικοσυστήματα;
Οι μαθητές συνεργάζονται με τη βοήθεια ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού, ανακαλύπτουν την αλληλεπίδραση ανθρώπου και περιβάλλοντος. Συμμετέχουν στη δημιουργία ανακυκλώσιμου χαρτιού δίνοντάς του τη μορφή που επιθυμούν.