Η Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης για τον Αυτισμό (World Autism Awareness Day) καθιερώθηκε με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ (Ψήφισμα 62/139) στις 18 Δεκεμβρίου 2007 και διεξάγεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, αρχής γενομένης από το 2008.
![](https://6dim-vriliss.com/wp-content/uploads/2024/03/autism.jpg)
Ο όρος «αυτισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη «εαυτός» και υποδηλώνει την απομόνωση ενός ατόμου στον εαυτό του.
![](https://6dim-vriliss.com/wp-content/uploads/2024/03/image-10.png)
Ανακαλύπτοντας ένα παιδί με αυτισμό, θα καταλάβει κανείς πως ο κόσμος τους είναι όμορφος, ίσως λίγο διαφορετικός από τον δικό μας, αλλά είναι ένας κόσμος με αλήθεια, κυριολεξία, χωρίς μεταφορές και ίσως πολύ απλοϊκός.
![](https://6dim-vriliss.com/wp-content/uploads/2024/03/image-9.png)
Ας δούμε τον αυτισμό με την καρδιά μας…τα μάτια μας ίσως μας ξεγελάσουν…
![](https://6dim-vriliss.com/wp-content/uploads/2024/03/image-11.png)
Ο αυτισμός δεν είναι μεταδοτικός … το χαμόγελό τους όμως είναι..!
![](https://6dim-vriliss.com/wp-content/uploads/2024/03/image-12.png)